Otevřený svět

Novinky a zajímavosti z celého světa

Ostatní

Saunování ve světě: Jak se saunovací tradice liší v různých kulturách

Když se vydáme na cestu po různých koutech světa, objevíme, že každá kultura má svůj jedinečný způsob, jak se ponořit do tepla a páry.

Saunování ve Finsku a Turecku

Začneme v severských lesích Finska, kde se sauna téměř ztrácí mezi stromy, ale její dřevěná srubová stavba a měkké světlo z okének vás láká dovnitř. Ve Finsku je sauna takřka posvátným místem, místo pro čištění těla i ducha. Tradiční finská sauna je o vyhřívání na dřevěných lavicích, o vrhání vody na rozpálené kameny a o ostrém závanu vzduchu, když se po sezení v sauně skočí do ledového jezera nebo se zahrabe do sněhu. Tato praxe je v Finsku tak zakořeněná, že se říká, že finské sauny jsou tam více než auta.

Když se pak přesuneme do Turecka, ocitneme se v opulentních lázních, kde mramorové stěny odrážejí teplé světlo a voda jemně šplouchá na okraji kamenných bazénků. Turecké hammamy jsou známé parními koupelemi, masážemi a rituálním mytím.

Druhy saun v Japonsku a USA

Nyní se přesuneme do dalekého Japonska, kde se setkáme s onseny, což jsou horké prameny, které jsou často umístěny v malebných horských oblastech. Japonský onsen je jako tichý samuraj, který střeží tajemství harmonie a relaxace. Saunování zde není jen o teple, ale o spojení s přírodou, o ponoření se do vulkanických vod, které jsou bohaté na minerály a o obnově těla i mysli. Každý onsen má svou vlastní atmosféru, svůj vlastní charakter, ale všechny sdílejí důraz na čistotu a respekt k přírodním elementům.

Přesuneme-li se na západ, v Americe narazíme na moderní interpretaci saunování, která je často zaměřena na individualismus a inovace. Zde můžeme najít sauny na míru všeho druhu, od infračervených kabin, které slibují detoxikaci a hubnutí, po saunové komplexy, které nabízí celou řadu wellness procedur. Takže ať už se ocitnete v ledové finské krajině nebo v parních lázních Středního východu, nezapomeňte, že každá sauna má svůj příběh, kde teplé objetí a pára mohou rozpustit starosti dne.