Otevřený svět

Novinky a zajímavosti z celého světa

Ostatní

Co dělat, když se objeví výtok?

Vaginální výtok vždy značí nějakou zdravotní komplikaci. Jeho příčin je hned několik. Pokud se však objeví, je vhodné navštívit lékaře.

Různé druhy výtoku

Obávat se nemusíte výtoku v případě, že má bílou nebo průhlednou barvu a je bez zápachu. Má vodnatou konzistenci. V tomto případě se jedná o přirozený poševní sekret. Jestliže však změní barvu či konzistenci nebo začne zapáchat, je potřeba se mít na pozoru.

Hnědý výtok může být nezávadný. Občas se objeví před nebo po menstruačním cyklu. Může však být doprovodným jevem bakteriální nebo virové infekce.

Hrudkovitý výtok značí, s největší pravděpodobností, kvasinkovou infekci nebi jinou zdravotní komplikaci. Je potřeba ihned navštívit lékaře. Ten provede laboratorní vyšetření a doporučí další postup.

Zapáchající výtok může být také známkou vaginální infekce. Může vzniknout jako následek nevhodné životosprávy nebo nesprávné intimní hygieny. Vhodné přípravky pro dobrou intimní hygienu nabízí značka GYNELLA®.

Žlutý nebo žlutozelený výtok značí kvasinkovou infekci nebo výskyt chlamydií. Opět je vhodná návštěva lékaře.

Růžový výtok bývá spojován se špiněním. Je potřeba jej dobře sledovat.

Výtok v těhotenství

Budoucí maminky často řeší problematiku těhotenského výtoku. V období gravidity dochází v ženském těle k celé řadě hormonálních změn. Ty ovlivňují i zdraví poševní mikroflóry.

Výtoky v těhotenství mohou být přirozené. Může se jednat o samočistící procesy pochvy. Pokud však zapáchá, je to příznak infekčního onemocnění. Normální výtok během těhotenství je vodnatý čirý a lepkavý, bílý hustý nebo mírně hrudkovitý, je bez zápachu. Jakmile výtok změní konzistenci nebo barvu, je potřeba navštívit svého ošetřujícího lékaře.