Otevřený svět

Novinky a zajímavosti z celého světa

Novinky Ostatní Zajímavosti Ze světa

Ve vodách Louisiany byl spatřen vzácný růžový delfín

Nedávno  byl ve vodách Louisiany spatřen vzácný růžový delfín. Video savce natočil Thurman Gustin, který podle CBS News rybaří více než 20 let . 12. července v Cameron Parish poblíž Mexického zálivu zahlédl ne jednoho, ale dva růžové delfíny a video sdílel ve svém příspěvku na Facebooku , který se později stal virálním. Přestože byl na pozorování delfínů v této oblasti zvyklý, toto konkrétní setkání ho zcela překvapilo, řekl Gustin CBS News .

Dokonce to přirovnal k některým ze svých nejpozoruhodnějších zážitků z divoké přírody, jako byl například svědek plavání bobcata přes zátoku v Texasu, událost, která v něm zanechala trvalý dojem.

„To bylo skvělé, ale nic takového,“ řekl pan Gustin deníku o setkání s bobcatem.

„Když jsme šli, všiml jsem si něčeho těsně pod vodou, o čem jsem věděl, že to není normální. Zastavil jsem člun a vyskočil z něj tento krásný růžový delfín. Musel jsem to zaznamenat,“ řekl dále. 

Video pana Gustina ukazuje, jak jeden růžový delfín krátce vyšel z vody, než se ponořil zpět.

„Chodím na ryby pořád,“ řekl USA Today . „Tohle byl můj třetí letošní výlet do Louisiany. Měl jsem velké štěstí, protože takové špinění je extrémně vzácné. Lidé, kteří tam prožili celý život, nic takového neviděli.“

Pan Gustin označil tento zážitek za „nezapomenutelný“.

Ačkoli existuje druh známý jako delfín růžový, který obývá sladkovodní povodí řek v Jižní Americe, bylo nepravděpodobné, že by to byl druh, se kterým se pan Gustin setkal. Nejpravděpodobnějšími kandidáty byli delfíni skákaví, typicky vidět v šedém zbarvení, běžní v Mexickém zálivu.

Podle Blue World Institute jsou delfíni s růžovým nebo bílým zbarvením vzácní a často se připisují albinismu. Bohužel tato jedinečná stvoření přitahují lidskou pozornost a v některých nešťastných případech mohou být zajati a drženi v zajetí.

Delfín, se kterým se Gustin setkal, mohl být ‚Pinky‘, proslulý delfín z jižní Louisiany, jak uvádí USA Today . Pinky, poprvé spatřený v roce 2007 v řece Calcasieu, sdílí podobné vlastnosti jako delfín albín, s načervenalýma očima a viditelnými krevními cévami kvůli nedostatku pigmentu.

Pinky si dokonce získala značnou sledovanost na Facebooku, kde s ní lidé sdílejí svá setkání.