Otevřený svět

Novinky a zajímavosti z celého světa

Novinky Ostatní Zajímavosti Ze světa

Tato Japonka je ve svých 88 letech nejstarší běžkařkou na světě

Ve věku 88 let dosáhla japonská atletka pozoruhodného úspěchu a překonala svůj vlastní Guinnessův světový rekord tím, že se zúčastnila světového poháru Masters v běhu na lyžích 2023, který se konal v Rakousku.

Podle Guinessovy knihy rekordů se Japonka Katsumi Saeki, která se narodila 3. března 1935, po loňské účasti na Japan Masters Championships stala nejstarší závodní běžkyní na světě (žena) .

A nyní, ve věku 88 let a 16 dní, Katsumi prodloužila svůj rekord tím, že své talenty vytáhla na světovou scénu a zúčastnila se Světového poháru Masters 2023 v Rakousku.

Zatímco Katsumi byla jedinou účastnicí v kategorii nad 85 let, dokázala ve svých dvou disciplínách dosáhnout rychlejšího času ve srovnání s některými soutěžícími v mladších věkových skupinách.

GWR dále uvedla, že v disciplíně 5 km klasickým stylem dokončila trať za 26 minut, 18 sekund, což bylo rychlejší než jedna žena v kategorii 81-85 let, tři ženy v kategorii 76-80 let a jedna žena ve věkové kategorii 71-75 let.

Během závodu na 5 km volnou technikou dokončil Katsumi závod v působivém čase 29 minut a 4 sekund. Je pozoruhodné, že její výkon předčil výkon dvou žen ve věkové kategorii 81–85 let a dvou žen v kategorii 76–80 let.

Guinessova kniha rekordů (GWR) zdůraznila její výjimečnou fyzickou kondici v pokročilém věku a poznamenala, že „schopnost pokračovat v účasti v jejím vysokém stáří je důkazem jejího trvalého fyzického zdraví a nesmírné tělesné síly“.

S příštím mistrovstvím světa Masters, které se má konat ve Finsku v únoru 2024, jsme optimističtí, že Katsumi bude moci závodit a znovu prodloužit svůj rekord.