Otevřený svět

Novinky a zajímavosti z celého světa

Ostatní

Chcete využívat čárové kódy pro své podnikání? Řekneme vám vše, co potřebujete vědět!

Čárové kódy jsou už desítky let záležitostí, bez které si nedokážeme představit naprostou většinu průmyslových, prodejních a logistických aktivit. Jsou tak globální potřebou, bez níž by měl současný svět určitě problémy.

Vedle globálního využití ale mohou mít QR kódy zásadní význam pro menší firmičky, které je mohou plnohodnotně využít. Pokud se pak i vy ptáte na to, jestli mohou být vhodné pro vás, tak vám přinášíme kompletní informace.

Placené versus volně dostupné kódy

K dispozici jsou jak placené, tak i volně dostupné kódy. Základní výhodou těch placených je hlavně fakt, že většinou spadají pod nějaký konkrétní standard a mají svoje vlastní místo v číselníku. Typicky jde třeba o kód standardu EAN, který umožňuje globálně identifikovat produkty milionů výrobců po celém světě.

Vedle toho volně dostupné kódy, jako je třeba přes běžný generátor QR kódů sice plní svoji úlohu také dobře, ale již zde není garance unikátnosti či globálního rozpoznávání na základě databází. Proto jsou pro společnosti a obchod zpravidla vhodnější placené verze kódů.

Možnosti generování pro firmy

To, že nemáte zakoupené čárové kódy od oficiálního registrátora přitom nemusí znamenat žádný problém. Tou asi nejjednodušší a nejlepší cestou je získávat čárový kód z účetního software. Sofistikovanější typy umožňují tisknout pořadníky, které jsou propojeny se skladovacími zásobami a účetnictvím, díky čemuž můžete unikátně identifikovat na své vlastní prodejně produkty.

Využití dynamického čárového kódu

Pro některé případy přitom ale nemusí být statická verze kódu optimální. Příkladem mohou být třeba položky, u kterých se cena stále dynamicky mění. U nich jsou vhodnější dynamické čárové kódy, jako mohou být dynamické QR kódy či kódy fungující na bázi odkazu do prodejní databáze. Na jejich pozadí se mohou data měnit, aniž by to jakkoliv změnilo vzhled nebo čitelnost samotného čárového kódu jako takového.