Náhrada za pracovní úrazy je jednou z možných povinností, které mohou vzniknout ve výjimečných situací u zaměstnavatele. Mnozí zaměstnavatelé přitom poskytnou náhrady automaticky podle platných zákonů, ale není to bohužel vždy.
Z různých důvodů se mohou zaměstnavatelé naopak snažit o to, aby náhrada za pracovní úrazy nepřišla, protože mohou být do značné míry za její vznik i odpovědní. To pak může způsobit nepříjemný řetězec následků pro zaměstnavatele.
Kdy máte právo na náhradu za pracovní úraz?
Pokud se podíváme na velice zjednodušenou definici, tak máte právo víceméně kdykoliv, kdy svoji práci vykonáváte na daném místě s platnými opatřeními a děláte přesně daný úkon. I když je zaměstnanec opatrný, může vzniknout vinou jiného zaměstnance nebo prostředí nebezpečná situace.
V takovém případě je odškodnění při pracovním úrazu rozhodně věcí, na kterou můžete mít nesporné právo. Pochopitelně to nestačí, je nutné také dodržet nezbytná pravidla týkající se povinnosti okamžitého nahlášení takové situace a správného následného jednání.
Soukromé agentury vám mohou pomoci
Mnohdy dokáží být rychlejší a efektivnější než klasická státní správa právě soukromé agentury. Zkušeností bohužel mají dostatek, protože ne každý zaměstnavatel se chová k zaměstnancům slušně a nevyplacené plnění za pracovní úraz není vzácností, ale běžnou praxí firem. Většinou přitom zaměstnavatelé obracejí už v moment, kdy k nim dorazí samotná právní výzva k tomu, aby plnění realizovali v co nejbližším možném termínu.
Situaci lze řešit také přes soudy
Pokud víte, že jste v právu, tak pochopitelně existují odbory a celá řada institucí, na které se můžete obrátit. Většinou je situace ještě o to bolestivější, že podobným lidem nepomáhají instituce kvůli jednorázovému zranění, ale často jde například o trvalé následky po pracovním úrazu, které pochopitelně bývají nepříjemné. Pro zaměstnance mohou znamenat i trvalou pracovní neschopnost a pro zaměstnavatele povinnost vyplácet dlouhodobé bolestné kvůli vzniklým následkům z pracovního úrazu.