Otevřený svět

Novinky a zajímavosti z celého světa

Ostatní

Jaké zdravotní výhody a rizika má čaj z kratomu?

Čaj z kratomu je tradiční lék, který je v poslední době oblíbený pro své okamžité energizující účinky. Výhody čaje z kratomu získávají pozornost mnoha lidí a zkoumají se jeho povzbuzující vlastnosti. Čaj se vyrábí z listů kratomu a obsahuje alkaloidy. Předpokládá se, že tyto sloučeniny mají analgetické, uklidňující a antidepresivní účinky. Pokud jste zvědaví dozvědět se více o tom, k čemu je čaj kratom dobrý a jak může potenciálně prospět vašemu zdraví, včetně pokynů pro dávkování a možných vedlejších účinků, určitě si přečtěte tento článek.

Kde se vzal?

Kratomový čaj se připravuje vařením listů kratomu (Mitragyna speciosa) nebo smícháním jejich prášku ve vodě. V jihovýchodní Asii (zemi původu) se používá po staletí. Říká se, že terénní pracovníci tyto listy žvýkali, aby zvýšili svou vytrvalost, energii a odolnost vůči teplu a zmírnili únavu. Kratom se v Thajsku používal jako předkrm k přivítání návštěvníků a byl součástí rituálního uctívání předků a bohů.

Užívání kratomu

Recenze publikovaná v Substance Abuse and Rehabilitation naznačuje, že příjem kratomu v malých dávkách (1-5 gramů) může kromě zvýšení energetické hladiny působit jako stimulant a analgetikum (proti bolesti). Ukázalo se však, že vyšší dávka (5-15 g) má sedativní účinek, podobně jako opioidní léky, jako je morfin a kodein. Ve velmi vysokých dávkách v lidech vyvolává pocit únavy a euforie a může dokonce způsobit záchvaty, kóma, zhoršenou funkci paměti a smrt. Jde o rostlinný produkt obsahující mitragynin a 7-hydroxymitragynin, působí jako agonista opioidních receptorů, poskytuje úlevu od bolesti a stimulační nebo sedativní účinky. Má určité zdravotní výhody, ale jen tehdy, pokud se užívá ve vhodné dávce.

Zdravotní přínosy kratomového čaje

Čaj z kratomu je bylinný lék, o kterém se předpokládá, že poskytuje různé výhody, jako je úleva od úzkosti, zvýšení energie, relaxace, zlepšení nálady, úleva od stresu a další, díky čemuž je oblíbenou volbou jako přírodní doplněk v alternativní medicíně. Zde jsou některé z jeho výhod:

1. Může ulevit od chronické bolesti

Používání kratomu se rychle zvyšuje. Obsahuje více než 40 účinných látek. Mitragynin, hlavní alkaloidní sloučenina, se váže na opioidní receptory v mozku a pomáhá zmírňovat chronickou bolest.

2. Může léčit deprese a úzkost

Kratom má antipsychotické a antidepresivní účinky. Jeho konzumace může zlepšit vaši náladu a léčit deprese a úzkost. K pochopení přínosu kratomu je však zapotřebí dalšího výzkumu. Studie provedená na University of Florida (USA) zjistila, že kratom má podobný účinek jako opioidní léky proti bolesti. Ulevuje od bolesti a poruch nálady. Bylo také prokázáno, že lyofilizovaný kratom pomáhá zmírňovat bolest a snižuje fyzickou závislost na opioidech.

Někteří lidé také používají kratom ke zlepšení sexuální výkonnosti a zvýšení fyzické odolnosti. K pochopení těchto mechanismů jsou však potřeba rozsáhlejší a kvalitnější studie. Je také potřeba stanovit konkrétní a důvěryhodné pokyny pro řízení příjmu kratomu.

Jak dlouho zůstává kratom ve vašem systému?

Malá dávka kratomového čaje (prášku) začne projevovat své účinky přibližně za 10 až 15 minut. Účinky vyšších dávek mohou trvat až osm hodin, přičemž se předpokládá, že vrcholné účinky trvají 1,5 až 2,5 hodiny po požití. Trvá jeden den, než vaše tělo vyloučí polovinu kratomu, který zkonzumujete, a pět dní, než ho z těla úplně vypustí. Záleží také na metabolismu vašeho těla.

Zatímco čaj z kratom nabízí některé skvělé zdravotní výhody, přichází také s řadou vedlejších účinků. Může to být:

 • Ztráta chuti k jídlu
 • Ztráta váhy
 • Hyperpigmentace
 • Svědění
 • Pocení
 • Suchá ústa
 • Nevolnost
 • Nespavost
 • Zvýšené močení
 • Zácpa
 • Dehydratace
 • Psychóza

Užívejte s rozumem

Kratom vždy využívejte jen v doporučených dávkách. Pouze tehdy pro vás může znamenat zdravotní a jiné výhody. Základem by měl být kratom z důvěryhodných zdrojů. V tuzemsku je nejlepší volbou značka Krupa Kratom. Jedná se o dodavatele, který má pod kontrolou celý proces, který začíná sběrem a končí doručením k zákazníkovi. Na webu https://www.adamkrupa.cz/ si můžete kratom výhodně pořídit a také se o něm dozvědět vše potřebné.